Tytuł: F 27. Czy tu jeszcze rosną róże?

Autor: Irena Kalpas, Marcin Ludwicki

Rok wydania: 2007

Wydawnictwo: Prodoks

Liczba stron: 96

Na rynku księgarskim nie brakuje tak zwanych pozycji wspomnieniowych, których autorzy opowiadają o swym życiu na tle burzliwych wydarzeń historycznych. Jedną z nich jest książka autorstwa Ireny Kalpas i Marcina Ludwickiego pt. „F 27. Czy tu jeszcze rosną róże?”.

Jest to historia życia współautorki tej książki, pani Ireny Kalpas. Opowieść o pięćdziesięcioletniej podróży do domu młodości i …Opus Dei. Romantyczna miłość, ból rozstania, śmierć najbliższych…

Na kartach książki ukazany został barwny świat przedwojennej Warszawy, styl życia jej mieszkańców. Poznajemy nazwy ulic, sławnych sklepów i kawiarń, których dziś już nie ma. Kto bowiem jeszcze dziś pamięta o salonie obuwniczym Leszczyńskiego, cukierni „Ziemiańskiej”, czy czekoladkach od Fruzińskiego, kupowanych w sklepie na rogu Marszałkowskiej i Wilczej?

Osią, wokół której zawiązana jest akcja, jest dom przy ul. Filtrowej 27 na warszawskiej Ochocie. To tutaj, blisko pięć lat temu, 26 czerwca 2002 r., w sposób dla samej siebie niespodziewany, po niemal pięćdziesięciu latach od zakończenia wojny, znalazła się bohaterka książki. W domu swej młodości, w którym spędziła tyle szczęśliwych chwil wśród najbliższych. W domu, do którego – z uwagi na silne wspomnienia się z nim łączące – nie miała zamiaru już nigdy powrócić. Gdzie w ogrodzie rosły piękne róże…

Silnie wzruszona pani Irena odkryła, że w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się jadalnia, obecnie jest kaplica, a tam, gdzie ongiś był stół, obecnie znajduje się ołtarz. „Cały czas w głowie huczała ta jedna myśl: «Boże, to niemożliwe, żeby na naszej Filtrowej, w naszym stołowym pokoju była kaplica»”.

Okazało się, że znalazła się w Ośrodku Akademickim „Przy Filtrowej” ( www.filtrowa.waw.pl ), nad którym opiekę duchową sprawuje Opus Dei. Po powrocie do domu nie mogła zasnąć. „Jezu, Jezu! Czy ktoś kiedykolwiek mógłby przypuścić, że zamieszkasz w naszym domu?”

(Opis Wydawcy)

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.