Tytuł: Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac

Autor: Louis Gallet

Rok wydania: 2017

Wydawnictwo: MG

Liczba stron: 368

Przekład tej powieści pióra Witolda Gomulickiego to prawdziwie arcydzieło. Jeśli powieść sama w sobie jest już zachwycająca, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, to równie wyborne jest jej tłumaczenie, dalekie od zatęchłego i skostniałego języka.

Tytułowy bohater to człowiek nietuzinkowy – i w tym tkwi cały jego urok. Poeta i wojownik, człowiek nieustraszony i skory do szybkiego zapominania o wyrządzonych urazach, dla którego honor, sprawiedliwość i własna poezja to nadrzędne wartości. W kluczowym momencie podejmuje się wypełnić testament zmarłego hrabiego i otoczyć opieką jego syna, Rolanda, miotanego pragnieniem władzy, pieniędzy i poklasku.

Równie interesujący jest świat XVII-wiecznej Francji odmalowany przez Galleta, urządzony na wskroś klasyczny wzór: to co jest dobre jest dobre, to co jest złe – złe (i na dodatek brzydkie). Życie to zmaganie się z trudnościami, ale na koniec cnota zawsze zostaje wynagrodzona. Gallet pokazuje również jak prawdziwa przyjaźń przetrwa każdą próbę czasu, a okazanie szczerej miłości może nawrócić człowieka. (K.SZ.)

 Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.