Tytuł: Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945

Autor: Sylwia Winnik

Rok wydania: 2020

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 198

Gdy pierwsza gwiazdka oznacza nadzieję.

Święta w czasie wojny na zawsze zapadają w pamięć. Cudem zdobyte jedzenie, tekturowa choinka w kącie celi i wspólnie odśpiewane „Bóg się rodzi” na tyłach baraku były szczytem odwagi. Ale tak spędzone Boże Narodzenie stawało się też namiastką domu, iskierką nadziei, że kiedyś jeszcze spędzi się je z bliskimi.
Sylwia Winnik sięga po nie znane dotąd świąteczne wspomnienia świadków historii. Inspiracją była dla niej opowieść rodzinna – wspomnienia prababci o Bożym Narodzeniu obchodzonym tuż po wojnie. W skromnych warunkach, ale w niepowtarzalnej rodzinnej atmosferze. Prababcia Emilia w czasie wojny ledwie uniknęła wywiezienia do Auschwitz. Te święta były więc dla niej prawdziwym cudem.

„Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939–1945” to zbiór wspomnień dotyczących świąt spędzonych w obozach koncentracyjnych, w kołchozach na Syberii albo w konspiracji. Te chwytające za serce historie udowadniają, że w skrajnych sytuacjach to poczucie wspólnoty z innymi ludźmi może dać nadzieję i siłę, by przetrwać.

(Opis Wydawcy)

***

Wspomnienia ujmują swoją prostotą i dobrocią osób, którą możemy wyczytać między wierszami. Mimo niekiedy tragicznych przeżyć nie ma w osobach wspominających żalu czy nienawiści, jest raczej zachęta do kultywowania tradycji i dobrych relacji z innymi. Na podstawie ich wypowiedzi można prześledzić jakie tradycje związane z Wigilią kultywowano w domach różnych sfer społecznych. Książka nie jest obszerna, czyta się ją dobrze, a na pewno zostawia po sobie dobry ślad. (A.Sz.)

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.