Tytuł: Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

Autor: Dariusz Rosiak

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo: Czarne

Liczba stron: 416

Dariusz Rosiak (1962), znany polski dziennikarz, odwiedza wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie. Paradoksalnie, rozpoczyna swoją podróż w Szwecji w listopadzie 2014 roku, a kończy w Jerozolimie w maju 2015 roku. Książka jest przedstawiona w postaci szczegółowego dziennika z kolejnych etapów podróży: Szwecja, południowa Turcja, iracki Kurdystan, Stambuł, Liban, Egipt, Izrael. Styl jego narracji jest typowy dla reportażu.
Odwiedza i opisuje miejsca, w których do niedawna istniały kwitnące wspólnoty chrześcijańskie. Bez męczącej szczegółowości, w dostępny sposób przekazuje różnorodne aspekty historyczne, dogmatyczne, kulturowe, społeczne itp., które zwykle nie są znane nawet wykształconemu czytelnikowi. Książka pomaga zrozumieć trudności w stosunkach między chrześcijanami, hebrajczykami i muzułmanami, a także jaki wpływ ma na nie polityka międzynarodowa.
Unaocznia także problemy Kościoła Maronitów w Libanie, Koptów w Egipcie, kościołów syryjskich, ormiańskich czy greckich wspólnot prawosławnych w różnych krajach. Przedstawia on skomplikowaną mozaikę Turcji i napięte stosunki z Kurdami. Pozwala nam to zrozumieć dramat tych, którzy emigrują, ponieważ nie widzą przyszłości dla swoich dzieci w krajach, w których ich przodkowie mieszkali od bardzo dawnych czasów.

Zgodnie ze stylem reportażu, autor unika opowiadania się po którejś ze stron, prezentując różne poglądy i opinie. Nie kryje on jednak swojego chrześcijańskiego i europejskiego punktu widzenia.

(S.M.D.)

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.